Zabytki sakralne Międzygórza

Kotlina Kłodzka to teren atrakcyjny turystycznie. Z roku na rok przyciąga on coraz więcej osób. Zainteresowanie regionem może budzić naturalne piękno przyrody. Znajdują się tu parki krajobrazowe, tereny są porośnięte dużą ilością drzew iglastych i liściastych, rzeki zaczynają tu swój bieg, więc są przejrzyste i czyste. Kolejny atut regionu to bogactwo kulturowe. Obecnie Kotlina Kłodzka należy do Polski, obok znajduje się granica czeska, a jeszcze przed wojną tereny te były niemieckie. Przeplatają się tu trzy kręgi kulturowe, tworząc niepowtarzalną i niespotykaną nigdzie indziej mieszankę. Większość znajdujących się tu zabytków i atrakcji historycznych pochodzi z okresu niemieckiego.

Na południu kotliny znajduje się Międzygórze, obecnie niewielka, licząca lekko ponad pięćset osób wieś. Jej historia sięga szesnastego wieku. Była to osada drwali i węglarzy. W dziewiętnastym wieku księżna Marianna Orańska dokonała przebudowy Międzygórza. Nadała miejscowości tyrolskiego klimatu, budując w niej szereg drewnianych i murowanych domków w stylu szwajcarskim. Większość zabudowy Międzygórza dobrze zachowała się do naszych czasów. W miejscowości nie brakuje zabytków.

Jednym z nich jest kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża. Wybudowano go w 1911 roku, początkowo jako świątynię ewangelicką. Gdy po wojnie wieś trafiła w ręce Polaków, świątynię zaadaptowano na potrzeby katolików. Kościół jest jednonawowy, wykonany z polnych kamieni, dominuje w nim styl neoromański. Charakterystyczne jest wejście z portykiem przedzielonym kolumną. Dach pokryty jest blachą. Kościół jest czynny. Raz w tygodniu odprawiana jest w nim msza. Międzygórze nie posiada jednak swojego własnego kapłana. Posługują tu księża z pobliskiego Wilkanowa. Kościół Świętego Krzyża położony jest w górnej części Międzygórza, niedaleko szlaku prowadzącego do Ogrodu Bajek i Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na Górze Iglicznej.

Kolejnym zabytkiem o charakterze sakralnym jest kapliczka maryjna, znajdująca się na szlaku między Międzygórzem a Trójmorskim Wierchem. Kapliczka wykonana jest z dużego bloku skalnego. We wnęce umieszczona jest figura Matki Boskiej. Całość jest bielona, pokryta czterospadowym, wykonanym z gontu dachem. Zwieńczeniem kapliczki jest krzyż. Kapliczka znajduje się w cieniu potężnego drzewa.

Zwiedzanie Międzygórza i okolic to zajęcie na kilka dni. Warto więc zatrzymać się w którymś z pensjonatów () – Willa Róż, Dom nad Wodospadem lub znaleźć inne oferty, wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło: „noclegi Międzygórze”. Baza noclegowa i gastronomiczna tej turystycznej wsi jest dobrze rozbudowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>