Płock miastem kultury i sztuki

Płock najczęściej kojarzy nam się z miastem przemysłowym, pełnym fabryk i zakładów. Jest w tym sporo prawdy. Nie wolno jednak zapominać o niezwykłych walorach turystycznych. Kwitnie tutaj życie nie tylko turystyczne, ale także kulturalne. Mówiąc o nim, nie sposób nie wspomnieć słowem o Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. Jego powstanie miało miejsce w wieku XIX. Jego burzliwa historia wiązała się z czasami II wojny światowej, kiedy to został doszczętnie zniszczony. Mieszkańcy miasta byli jednak tak zdeterminowani i zmotywowani, że samodzielnie powołali go ponownie do życia jako Teatr Płocki. Budynek przeszedł kilka gruntownych remontów, po czym oddano go do użytku publicznego. Aż do dnia dzisiejszego służy on mieszkańcom jako miejsce organizowanych koncertów i spektakli.

Równie popularnym miejscem jest Amfiteatr Płocki, położony w charakterystycznym miejscu, na szczycie Wzgórza Tumskiego, co dodaje mu niezwykłego uroku i charakteru. To właśnie tu działa bardzo słynna Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego. Narodziła się ona w roku 1977, od roku 1998 funkcjonuje jako orkiestra symfoniczna. Dzisiaj koncertuje w całej Polsce, ale także poza jej granicami i jest popularna na całym świecie. Działa tu znany Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke. Jest najstarszym zespołem dziecięcym w całym kraju, istnieje bowiem od roku 1946. Uważany jest za wizytówkę miasta, jest z nim kojarzony i zapraszany na różnego rodzaju imprezy. Jest wyrazem folkloru i tradycji regionu, stanowi o poczuciu tożsamości tutejszej młodzieży.

Płock cieszy się sporą liczbą muzeów, prezentujących ważne eksponaty z życia miasta i jego historii. Miejscem, które zasługuje na szczególną uwagę jest katedra, która znajduje się na samym szczycie Wzgórza Tumskiego. Podziwiać tutaj można niezwykłe malowidła i rzeźby, obrazujące w bardzo wymowny sposób sceny biblijne. Płock jest miastem pełnym kultury, więc każdy koneser sztuki będzie zachwycony pobytem tutaj. Problemem nie są też korzystne noclegi, Płock bowiem zadbał o to, by baza noclegowa zaspokoiła potrzeby przybywających tutaj turystów. Do dyspozycji turystów oddano wiele hoteli, pensjonatów i kwater, gdzie każdy może liczyć na miejsce zakwaterowania za rozsądną cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>