Pieniny Spiskie, Pieniny Właściwe, Pieniny Małe – atrakcje

Pomiędzy Kotliną Nowotarską, Gorcami a Beskidem Sądeckim położone jest najpiękniejsze pasmo górskie zwane Pieninami. Te typowo rodzinne góry, położone są na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, nie należą do gór wysokich. Podzielone zostały przez przepływający Dunajec na trzy części: Pieniny Małe, Pieniny Właściwe i Pieniny Spiskie.

W Pieninach Małych, wbrew ich nazwie, znajduje się najwyższy szczyt Pienin (nie są to Trzy Korony, jak większość pewno sądzi), a jest to – Wysoka, położona na wysokości 1052 m n.p.m. Pieniny Małe biegną od Szczawnicy po przełęcz Rozdziele. Rozległe grzbiety Małych Pienin pokryte są lasami i polanami, ograniczone zostały od strony południowej doliną Lipnika i w północnej części doliną Grajcarka. To w tej części Pienin dostępna też jest najbardziej rozwinięta baza noclegowa, bowiem w otoczeniu dwóch tutaj położonych większych uzdrowisk: Szczawnicy i Krościenka nad Dunajcem, atrakcji całorocznych przygotowanych dla wczasowiczów jest sporo.

Pieniny Właściwe – położone od granicy Szczawnicy i Krościenka w stronę zapory w Czorsztynie to tzw. środkowa część Pienin. Najwyższy szczyt tego pasma to Okrąglica, znajdująca się w masywie Trzech Koron, położonych na wysokości 982 m n.p.m. Liczne szlaki turystyczne prowadzące w to najpiękniejsze i charakterystyczne pasmo Pienin, prowadzą z małych okolicznych miejscowości

Natomiast od przeciwległej strony Dunajca rozciągają się od Dursztyna po Niedzicę – Pieniny Spiskie, których najwyższym szczytem jest Żar, zwany Braniskiem – położony na wysokości. 883 m n.p.m.

Pieniny są miejscem popularnego wypoczynku zarówno latem jak i zimą (Pieniny – noclegi z meteora). Szczawnickie zdroje i warunki klimatyczne przyciągają turystów z całej Polski, a rozwój turystyki krajoznawczej na tym terenie (szlaki górskich wędrówek, szlaki rowerowe, kajakarstwo górskie, baza do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego) stanowi znakomity sposób, by aktywnie spędzić czas nie tylko samemu, ale całymi rodzinami.

One thought on “Pieniny Spiskie, Pieniny Właściwe, Pieniny Małe – atrakcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>