Pałac Belweder w Warszawie

Warszawa z racji swego statusu stolicy Polski oraz rozmiaru jest najważniejszym i najbardziej dynamicznym miastem naszego kraju. Choć dla wielu osób metropolia ta nie posiada walorów, które są przypisane do Krakowa czy Gdańska, to trzeba pamiętać, że w tym mieście jest o wiele więcej niż Pałac Kultury i Nauki oraz Dworzec Centralny. Warto wybrać się do Warszawy i poznać jej inną, piękna twarz.

Korzystając z bardzo bogatej bazy wypoczynkowej, można znaleźć dobre noclegi w mieście Warszawa i spędzić tu nie tylko upojne weekendy, ale także bardziej wartościowe. Miasto jest bowiem przesycone historią jak żadne inne. Z racji swego statusu stolicy państwa była zdobywana przez obce wojska, odbija i broniona przez naszą armię, a także stanowiła centrum rozwoju sztuki i kultury. Dlatego też,warto wyjść nieco dalej niż modne Złote Tarasy i poznać przeszłość stolicy Polski.

Belweder pierwotnie stanowił własność Stanisława Augusta, natomiast powstanie obiektu datuje się na wiek XVII. Ostatni król Polski założył tutaj manufakturę fajansów. Obecny wygląd pałacu jest efektem jego przebudowy, która miała miejsce w latach 1818–822. Autorem projektu przebudowy był Jakub Kubicki. Historyczne znaczenie tego obiektu miało swoje znaczenie także w okresie pierwszej wojny światowej, kiedy to mieszkał tutaj generał gubernator warszawski Hans Hartwig von Beseler. Wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości pałac został przejęty przez chorążego Teofila Neya i stał się siedzibą Naczelnika Państwa i Prezydenta II Rzeczypospolitej. Sytuacja taka miała miejsce aż do roku 1926. Po tym okresie aż do 1935 w Belwederze swoją siedzibę miał minister spraw wojskowych Józef Piłsudski.

W okresie drugiej wojny światowej pałac był siedzibą gubernatora Warszawy. Po zakończeniu działań wojennych w Belwederze urzędował Bolesław Bierut. Wraz z nadejściem okresu III Rzeczypospolitej Belweder odzyskał swoją rangę, stając się siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Swoje siedziby mieli tutaj Wojciech Jaruzelski oraz Lech Wałęsa, który podjął decyzję o przenosinach urzędu Prezydenta do pałacu przy Krakowskim Przedmieściu. Dopiero w latach 2010–2015 Prezydent Bronisław Komorowski na nowo urzędował w Belwederze. Aktualnie pałac spełnia wyłącznie reprezentacyjne funkcje, goszcząc uczestników uroczystości dyplomatycznych oraz wojskowych. Tu przy okazji musimy przeczytać wpis dotyczący Lwówka Śląskiego, który choć niewielki, kryje w sobie wiele ciekawych budowli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>