Lwówek Śląski – sztuka i historia

Lwówek Śląski to urokliwe miasteczko, liczące niespełna dziesięć tysięcy mieszkańców położone w województwie dolnośląskim. To niezwykle ciekawe miasto o bogatej historii i kulturze. Roztacza się nad rzeką Bóbr w pobliżu Jeleniej Góry. Lwówek Śląski był jednym z pierwszych polskich miast, które zostało ulokowane na prawie magdeburskim. Już w średniowieczu miejscowość intensywnie się rozwijała, głównie pod względem gospodarczym, dzięki położeniu nad popularnym szlakiem handlowym – Królewską Drogą. Prawa miejskie Lwówek otrzymał już w trzynastym wieku, więc znajdziemy tu mnóstwo cennych zabytków architektonicznych. Jednym z nich jest z pewnością okazały Ratusz położony na Placu Wolności w samym sercu starówki. Pierwotnie budowla powstała już w trzynastym wieku jako Dom Kupców. Do naszych czasów zachowały się elementy konstrukcyjne ratusza z piętnastego wieku. W budynku mieści się niezwykła Sala Ślubów. Co jest w niej takiego wyjątkowego? Chyba nigdzie indziej nie można spotkać bajkowych bohaterów, którzy są świadkami na ślubie. Nie znajdziemy tego nawet w Las Vegas! Znajdziemy tutaj motywy ozdobne, nawiązujące do historii Kopciuszka, Kota w Butach oraz Czerwonego Kapturka. Obecną formę i wygląd ratusz nabrał w szesnastym wieku. Jest to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku.

Na chwilę uwagi zasługuje także trzynastowieczny Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z pierwotnej budowli, która powstała z inicjatywy Henryka Brodatego, zachowały się jedynie dwie wieże, tworzące zachodnią fasadę. Świątynia była dwukrotnie niszczona podczas pożarów, które miały miejsce 1455 i 1752 roku. Kościół został odbudowany w dziewiętnastym wieku, kiedy to nadano mu ostateczny, dzisiejszy kształt. Wewnątrz świątyni znajdziemy wiele dekoracji w stylu neogotyckim. Lwówek Śląski to z pewnością bardzo historyczne miasteczko, które idealnie nada się na spacery i zwiedzanie. Wiele ciekawych obiektów noclegowych skupia w sobie Lwówek Śląski. Ośrodki wypoczynkowe mieszczą się nawet w zabytkowych kamienicach, co nada naszemu wyjazdowi niepowtarzalny, szlachecki klimat z zamierzchłych czasów. Ponadto wiele noclegów zawiera elementy dekoracyjne typowe dla kultury tego miejsca. Jeśli jesteś pasjonatem sztuki i historii koniecznie musisz odwiedzić to miasto. Niby niewielkie, a jednak skrywa w sobie mnóstwo uroku i czaru, który z pewnością warto poznać i zachować w swoim sercu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>