Lato i zima w Beskidzie – Zawoja i jej atrakcje

Beskid Żywiecki to region, który doceniają z każdym rokiem poszukujący spokojnego odpoczynku turyści. Nie ma się co dziwić – przepiękna przyroda, cisza i spokój – tego nie można na pewno znaleźć w wielu głośnych i gwarnych miastach. Miejsca takie, jak leżąca u stóp Babiej Góry wieś Zawoja, z każdym rokiem odwiedza coraz większa liczba turystów. Tutaj bowiem odpoczywać można tak samo dobrze latem, zimą jak i jesienią. Błyskawiczny rozwój miejscowości pod kątem turystyki nikogo nie dziwi, rośnie ilość usług, z których korzystają turyści, bardzo prężnie rozwija się zaplecze noclegowe. To na pewno sprawi, że bez większych problemów każdy szybko znajdzie tutaj odpowiednie dla siebie noclegi. Zawoja oferuje wiele miejsc w ośrodkach wypoczynkowych, hotelach jak również popularnych wśród odwiedzających kwaterach prywatnych.

Zawoja to miejsce ciekawe i pełne atrakcji. Wieś dumnie nosi tytuł najdłuższej wsi w naszym kraju, potrzeba bowiem spaceru na odcinku ponad 10 kilometrów, aby ją przejść. Niezwykle interesujące na pewno jest także to, iż leży jednocześnie nad trzema rzekami, a ściślej mówiąc trzy rzeki przez nią przepływają. To niezwykle rzadkie, dlatego też stanowi dla przyjeżdżających tutaj osób swoistą ciekawostkę. Ze względu na położenie przy samej Babiej Górze, Zawoja stanowi doskonałe miejsce do tego, aby wybierać się stąd na wyprawy na szczyty Beskidu czy też do wielu innych, interesujących miejsc. Pomocne w tych wyprawach na pewno będą znajdujące się tutaj szlaki turystyczne. Jest ich sporo, co powoduje, że w zasadzie każdy szybko znajdzie taki, który będzie dla niego odpowiedni, biorąc pod uwagę między innymi możliwości fizyczne. Niektóre szlaki dostępne są dla zwiedzających tylko latem, innymi zaś można poruszać się bez problemu przez cały rok.

Nie można zapominać o bardzo interesujących, zabytkowych budynkach znajdujących się we wsi. Karczma z podcieniami z XIX wieku to jeden z ciekawszych obiektów – na pewno każdy, kto tutaj przyjeżdża powinien ją obejrzeć. Tak samo na uwagę zasługuje pochodząca z tego samego okresu kapliczka zbójnicka. PTTK otworzyło tutaj wiele lat temu skansen, który można obecnie podziwiać na Markowych Rówienkach, zaś na Markowych Szczawinach można skorzystać ze znajdującego się tam schroniska PTTK, które powstało na początku XX wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>